ДЛЯ ОТРИМАННЯ ДОСТУПУ ДО КОНТЕНТУ САЙТА ТА МОЖЛИВОСТІ СКАЧУВАННЯ ФАЙЛІВ УВІЙДІТЬ В АКАУНТ @ ONU.EDU.UA АБО @ GMAIL.COM

ДИСЦИПЛІНИ ВІЛЬНОГО ВИБОРУ ЗДОБУВАЧА 
ДРУГИЙ РІВЕНЬ ВИЩОЇ ОСВІТИ - МАГІСТР

ВК 01 - БІОЛОГІЧНІ НАУКИ І СОЦІОЛОГІЯ

У сучасних трансформаційних умовах українського суспільства відбувається конструювання соціальної взаємодії у повсякденному і професійному житті, яке не може відбуватися без урахування етносоціологічних та етнопсихологічних чинників. Навчальна дисципліна «Біологічні науки та соціологія» ставить завданням показати сутність соціологічного підходу через розкриття нерозривного зв`язку людини, етнополітичних спільнот і людства загалом з оточуючим середовищем, з енергетичною оболонкою Землі – біосферою та природо-історичним і людським виявами життя етносів через стратифікаційні, міжпоколіньські, етнопопуляційні, етнонаціональні, етноправові, етнолінгвістичні, етноконгресійні концепції. У курсі навчальної дисципліни розглядається термінологічний та понятійний апарат, характерні риси основних напрямків сучасної етносоціологічної науки, а також особливості проведення емпіричних досліджень у цій галузі, яка потрібна не тільки соціологам, а й психологам, політикам, етнологам, біологам, майбутнім вчителям, які вирішують такі практичні питання, як: профілактика та вирішення етнічних конфліктів; налагодження міжетнічних стосунків; формування толерантного ставлення до інших етносів тощо.

Мета вивчення дисципліни - забезпечення професійної компетентності студентів у поєднанні засвоєння біологічних наук та соціології, зокрема етносоціологічного напряму у підготовці їх до високопрофесійної діяльності в умовах міжетнічної взаємодії в педагогічній діяльності й усіх сферах суспільного життя.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 02 - ПРОФЕСІЙНА ТА КОРПОРАТИВНА ЕТИКА

ПРОФЕСІЙНА ТА КОРПОРАТИВНА ЕТИКА
Рівень вищої освіти: другий (магістерський)

Мета курсу: сформувати у магістрів цілісне розуміння кола проблематики професійної та корпоративної етики як актуальних галузей знання та практики, специфіки методів етико-прикладних досліджень та етичних суджень, уміння їх використовувати у вирішенні конкретних аналітичних і дослідницьких завдань щодо моральних колізій в сучасних професійних практиках, перш за все, у галузі біології.

Завдання курсу:

• Обгрунтувати необхідність засвоєння загальних принципів професійної та корпоративної етики: професійного обов’язку і відповідальності, професійної солідарності та корпоративності.
• Представити коло проблем та запитань глобальної етики, нооетики, біоетики, екологічної етики, animal ethics, нейроетики як фундаментальної основи сучасної загальнолюдської етичної свідомості, що знаходить своє конкретне відображення в спеціалізованих видах професійної та корпортивної етики,
• Розкрити різновиди професійної етики, специфіку професійної та корпоративної етики, розмаїття моральних деонтологій та професійних етичних кодексів.

Під час вивчення курсу магістри мають можливість долучитися до перспективних міжнародних проектів у царині спеціалізованої професійної етики: “Companion on Animal Advocacy in Europe with special focus on Central and Eastern Countries – CEEC”

На вивчення навчальної дисципліни відводиться 120 годин, що становить 4 кредити ЄКТС.
Форма підсумкового контролю: залік

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 03 - СУЧАСНІ КОМУНІКАЦІЙНІ МЕТОДИКИ

Мета дисципліни - формування у студентів-магістрів знань про особливості комунікативного процесу і відпрацювання навичок міжособистісного спілкування для збереження здоров’я людини та ефективної роботи під час навчання в університеті, так і в подальшій професійній діяльності.

Завдання дисципліни:

1. здійснити формування теоретичних і практичних знань щодо комунікативного процесу, мистецтва переконання й аргументації.
2. зрозуміти механізм породження і сприйняття мовлення, а також причини, механізми і типи комунікативних невдач.
3. опанувати комунікативно-мовленнєві уміння.
4. усвідомити специфіку педагогічного спілкування, особливості комунікативно-мовленнєвих ситуацій, характерних для професійної діяльності педагога.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 04 - БІОЕТИКА ТА БІОБЕЗПЕКА

Студенти мають знати етичні вимоги до проведення біологічних та медичних досліджень; біоетичні аспекти медичної генетики та генної терапії, трансплантології; новітніх репродуктивних технологій, етичні аспекти професійної взаємодії в медицині та наукових колах; правові аспекти отримання та використання ГМО в Україні та світі.

Зміст дисципліни

Мета: вивчення умов і особливостей застосування сучасних медико-біологічних підходів у медичній та біотехнологічної галузі; ознайомлення з існуючими методичними прийомами та підходами оцінки потенційної небезпеки і ризиків використання нових технологій; розвиток уміння передбачення (прогнозування) можливих наслідків використання результатів науково-практичної діяльності та оцінка їх ризику.

Знання: теоретичних основ для практичного втілення сучасних технологій та застосування етичного підходу за розвитку та використання новітніх медико-біологічних технологій.

Уміння та навички: застосовувати етичний підхід у професійній діяльності; етичні принципи в розробці та використанні новітніх медико-біологічних технологій та методів; розумітися на основних етичних і правових підходах до оцінки ризиків; знати головні регулюючі документи в сфері біобезпеки.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 05 - БІОНАНОТЕХНОЛОГІЇ

Останні 15-20 років ознаменувалися бурхливим розвитком нових напрямків в науці і техніці - нанохімії і нанотехнології. Предметом вивчення і застосування тут стали нанорозмірні об'єкти: атоми, молекули та їх асоціати, наночастинки, наноматеріали, нанопріборов і наноустройства. Виникли нові наукові галузі, такі, як супрамолекулярна хімія, нанобіологія, наномедицина, наноелектроніка і т.д.

Важливо відзначити, що розглянуті нові напрямки є міждисциплінарними, тобто знаходяться на стику наук. Це пояснюється, по-перше, тим, що отримання та дослідження таких малих об'єктів можливе лише при об'єднанні досягнень і методів різних наукових дисциплін. По-друге, результати і досягнення нанохімії і нанотехнології є по суті міждисциплінарними. Вони використовуються в багатьох науках і сферах діяльності людей: у хімії, біології, фізиці, механіці, медицині, матеріалознавстві, машинобудуванні, електроніці та оптиці. Успіхи нанотехнології показують, які видатні відкриття і технічні нововведення народжуються на стику наук.

Представлений курс є узагальненим курсом який дозволяє студентам природничих та освітніх спеціальностей ознайомиться з основними базовими принципами біонанотехнології і концептуально значущими прикладами конструювання штучних біонаносистем, а також основними принципами найбільш істотних методів дослідження біонаносистем.

Процес вивчення представленої дисципліни включає в себе лекційній матеріал з практичними прикладами, самостійну роботу та написання реферативних оглядів.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 06 - СИНЕРГЕТИКА

Навчальна дисципліна спрямована на створення загальних уявлень про фізику як теорію систем.

Розглядаються два класи непотенціальних відкритих систем – дисипативні системи (гідромеханіка, лазери, біосфера та інші) і активні системи (горючі, детонуючи, ядерні, біологічні та інші). В останньому випадку вивчаються вибухові (тепловий, ядерний, термоядерний, біологічний вибух), дифузійні та автохвильові явища.

Математичну основу складає нелінійна дифузійна кінетика. На практичних заняттях розглядаються питання якісного аналізу систем лінійних і нелінійних диференціальних рівнянь, стійкість їх стаціонарних рішень, побудова фазових портретів динамічних систем, елементарна теорія катастроф.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 07 - МЕНЕДЖМЕНТ НАУКИ І ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ

Мета вивчення дисципліни “Менеджмент науки і інтелектуальна власність” : дати студентам уявлення про класифікацію наук, організацію науково-дослідної діяльності в Україні, організаційні бази наукових досліджень, основні наукові методології та методи, уявлення про правове регулювання відносин, пов'язаних із творчою, інтелектуальною діяльністю, як на національному, так і на міжнародному рівні.

Навчальна дисципліна “Менеджмент науки і інтелектуальна власність” дозволяє підготувати майбутніх фахівців другого освітнього рівня для здійснення дій направлених на організацію наукових досліджень, планування методологічних робіт та оформлення результатів експериментів із врахуванням положень законодавства в сфері інтелектуальної власності.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 08 - БІОСФЕРНІ РЕСУРСИ СВІТУ

"Біосферні ресурси світу" - міждисциплінарний курс для майбутніх фахівців спеціальності "014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини)"

Предметом вивчення навчальної дисципліни є біосфера Землі і кругообіг в ній речовин, основи еволюції живих організмів і їх систематики, біологічного різноманіття і біосферних ресурсів світу, екологічні особливості географії організмів, основи біогеоценології і аерології, біоми Землі і їх географічне розповсюдження.

Мета курсу − формування знань про біосферу Землі і біосферні ресурси світу, як однієї із сфер географічної оболонки, та її складових – біогеоценозів і біномів, об’єктів туристичного бізнесу.
Завдання курсу – сформувати у студентів сучасне уявлення про біосферу Землі і її роль в глобальних процесах кругообігу речовин, еволюцію живого на планеті і схему класифікації живих організмів, екологічні умови їх існування і розповсюдження, надати студентам інформацію про основи біогеоценології і ареалогії, представити сучасні схеми флористичного і зоогеографічного районування суші, донести і закріпити у студентів знання основних закономірностей в розповсюдженні біомів і дати їм всебічну характеристику, розглянути екосистеми океану і наголосити на проблемах охорони живого на планеті, в т.ч. в контексті привабливості біосферних ресурсів світу для розвитку туризму

Процес вивчення дисципліни спрямований на формування елементів наступних компетентностей та програмних результатів навчання:

А) У здобувачів, які навчаються за ОП Середня освіта (Біологія та здоров’я людини):
Інтегральної компетентності – Здатність розв’язувати складні задачі і проблеми у галузі біологічної освіти і науки або у процесі навчання, що передбачає проведення досліджень та/або здійснення інновацій і характеризується невизначеністю умов і вимог до професійної, навчальної або дослідницької діяльності;

а) загальних (ЗК):
ЗК 2. Здатність зберігати та примножувати моральні, культурні, наукові цінності і досягнення суспільства на основі розуміння історії та закономірностей розвитку предметної області, її місця у загальній системі знань про природу і суспільство та у розвитку суспільства, техніки і технологій, використовувати різні види та форми рухової активності для активного відпочинку та ведення здорового пособу життя.

Б) фахових:
ФК 7. Розуміння необхідності збереження біорізноманіття, охорони навколишнього середовища та раціонального природокористування.

Зміст підготовки магістра у процесі вивчення дисципліни, сформульований у термінах результатів навчання:
ПРН 18. Залучати учнів до збереження біорізноманіття, охорони навколишнього середовища та раціонального природокористування

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 09 - МЕНЕДЖМЕНТ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ

Курс «Менеджмент в закладах освіти» розрахований на студентів магістрів і відповідає освітньо-професійній програмі для підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня.

Мета дисципліни «Менеджмент в закладах освіти» полягає у розкритті закономірностей, принципів та методів управлінської діяльності керівника-менеджера закладу освіти (ЗО); показати роль та методи ефективної управлінської діяльності керівника ЗО; підготувати студентів-магістрантів до управлінської та кадрово-педагогічної діяльності; набуття умінь аналізу внутрішнього та зовнішнього середовища закладу освіти, прийняття адекватних управлінських рішень.

Зміст та характер завдань, що застосовуються в процесі опанування змістових модулів, здебільшoгo мають прoфесійнo-предметну спрямoваність, сприяють розвитку твoрчoгo мислення здобувачів вищої освіти – вчителів, викладачів, потенційних менеджерів освіти.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 10 - РЕКРЕАЦІЙНІ КОМПЛЕКСИ УКРАЇНИ

Міждисциплінарний курс "Рекреаційні комплекси України" призначений для майбутніх фахівців другого рівня вищої освіти спеціальності 014.05 Середня освіта "Біологія та здоров'я людини"

Предмет вивчення дисципліни - вивчення навчальної дисципліни «Рекреаційні комплекси України» є процеси формування та розвитку сфери суспільно-організованої роботи рекреаційної галузі, що забезпечує реалізацію різноманітних рекреаційних потреб населення, сприяє оздоровленню нації, підвищенні працездатності, розвитку фізичних і духовних якостей членів суспільства

Мета курсу - є вивчення умов формування, розвитку та розміщення територіально-рекреаційних комплексів, ознайомлення з системами організації діяльності населення для відновлення фізичних і духовних сил, моделями державної підтримки рекреації як соціально значущого процесу.

Завдання дисципліни:

• визначення теоретичних основ формування і факторів розвитку рекреаційних комплексів, їх: спеціалізації та видів у сучасних конкретних умовах;
• дослідження зарубіжного та вітчизняного досвіду створення та функціонування рекреаційних комплексів;
• аналіз функціональної, галузевої та територіальної структури рекреаційно-туристичного комплексу України;
• розробка принципів вдосконалення системи збалансованого забезпечення рекреаційних потреб населення України та раціонального використання . національних туристично-рекреаційних ресурсів.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 11 - КУЛЬТУРА ЗДОРОВ’Я ТА БЕЗПЕКИ

Навчальна програма дисципліни «Культура здоров'я та безпеки» складена відповідно до освітньо-професійної програми підготовки майбутніх фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти зі спеціальності 014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини) та здобувачів другого освітнього рівня ОНУ імені І. І. Мечникова.

Предметом вивчення навчальної дисципліни є культура здоров'я та безпеки і процес підготовки майбутніх фахівців другого освітнього рівня (майбутніх магістрів середньої освіти та магістрів біології) до роботи в закладах середньої освіти щодо їх формування.

Метою викладання навчальної дисципліни «Культура здоров'я та безпеки» є формування, підтримка та збагачення культури здоров’я та культури безпеки окремої людини, сім’ї, колективу, нації або іншої соціальної спільноти через спрямування педагогічного процесу на оптимальний розвиток і реалізацію духовного, інтелектуального та фізичного потенціалу особистості.

Основними завданнями вивчення дисципліни «Культура здоров'я та безпеки» є:

– підготовка майбутнього вчителя загальноосвітньої школи до інноваційного та інтерактивного навчання школярів основ здоров'я та безпеки;
– ознайомлення з національними та світовими тенденціями щодо поліпшення стану здоров’я населення та забезпечення культури безпеки через освіту та стратегічні завдання національних програм з цих питань до вимог сьогодення;
– формування знань про здоров’я і його складові;
– вивчення особливостей розвитку людини, вікову періодизацію, підготовки до сімейного життя;
– усвідомлення цінності і значення здоров’я і безпеки для повноцінного гармонічного розвитку особистості в реалізації власних можливостей і талантів;
– розуміння важливості здорового і безпечного способу життя в існуванні сучасної особистості;
– підвищення мотивації школярів для збереження їх власного здоров’я і безпеки;
– засвоєння оздоровчих та профілактичних заходів покращення і укріплення здоров’я, використовуючи сучасний досвід упровадження їх в педагогічний процес;
– реалізація запропонованих завдань через інтерактивні, інноваційні та особистісно-зорієнтовані технології за допомогою тренінгів, рольових, ділових та імітаційних ігор тощо.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 12 - ПСИХОЛОГІЯ СТРЕСУ, КОПІНГ-ПОВЕДІНКИ ТА ЗДОРОВ'Я ОСОБИСТОСТІ

Навчальний курс «Психологія стресу, копінг поведінки і здоров’я» є одним із курсів циклу фундаментальної підготовки магістрів психологів, курсом для вибору майбутніми здобувачами другого рівня вищої освіти за спеціальністю "014.05 Середня освіта (Біологія та здоров'я людини)".

Головною метою курсу є цілісне викладання основ психології стресу, копінг-поведінки і здоров’я особистості. Навчальний курс "Психологія стресу, копінг-поведінки і здоров’я" спрямований на систематизацію вже отриманих знань; знайомство студентів з методологічними, методичними та понятійними засадами психології здоров’я особистості та основними проблемами та методами цієї ланки психології.

Мета дисципліни - вивчення магістрами сучасних концепцій стресу, копінг-поведінки і здоров’я та формування гармонійної стратегії поведінки, що прийнято називати ―здоровим способом життя.
Завдання дисципліни:

• Розуміння переваг та недоліків різних теоретичних підходів до розуміння сутності категорій стресу, копінг-поведінки та здоров’я особистості.
• Засвоєння теоретико методологічних та психодіагностичних методів аналізу умов та стратегій гармонійної поведінки особистості.
• Рефлексія та проектування особистих наукових інтересів скрізь зв’язок з проблемою гармонійного розвитку людини в умовах соціальних трансформацій.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 13 - НЕЙРОДИДАКТИКА

Курс "Нейродидактика"є курсом вільного вибору. У ньому розкриваються теоретичні засади нової інтегративної науки нейродидактики.

Мета дисципліни «Нейродидактика» полягає у формування системи теоретичних знань і практичних умінь організації навчання і самоосвіти, які грунтуються на закономірностях функціональної активності мозку.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 14 - НАУКОВО-ДОСЛІДНИЦЬКА РОБОТА З БІОЛОГІЇ УЧНІВ СТАРШОЇ ШКОЛИ

Мета дисципліни "Науково-дослідницька робота з біології учнів старшої школи" ознайомити студентів з концептуальними основами організації науково – дослідницької роботи учнів старшої школи

Завдання:

- обґрунтування змісту і значення науково-дослідницької роботи учнів в сучасній системі загальної середньої освіти України;
- ознайомлення з методами організації науково – дослідницької роботи учнів;
- формування організаційних та методичних засад щодо здійснення наукових робіт в умовах сучасної школі;
- формування уявлень про принципи виховання у школярів творчих і аналітичних здібностей шляхом реалізації дослідницьких проектів;
- обґрунтування природоохоронних заходів різного рівня для підтримання біологічного різноманіття

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 15 - МЕДИЦИНА КАТАСТРОФ ТА МЕДИКО-САНІТАРНА ПІДГОТОВКА

Мета вивчення дисципліни: дати студентам уявлення про типи та класифікацію надзвичайних ситуацій та катастроф, про загальні принципи захисту населення при НС та катастрофах, психофізіологію людини у НС, медико-тактичні характеристики різноманітних видів стихійного лиха, про медико-тактичне забезпечення при техногенних НС і катастрофах та про основні принципи і методи надання першої допомоги постраждалим у результаті аварій на транспорті, на радіаційно-небезпечних об’єктах, на об’єктах із небезпекою вибухів, пожеж та ураження електричним струмом, на об’єктах хімічної промисловості. Забезпечення наявності у студентів необхідного рівня знань, вміння та навичок з першої долікарської допомоги, які необхідні майбутньому педагогу у відповідності до кваліфікаційної характеристики випускника, що передбачені чинними освітніми стандартами.

Навчальна дисципліна «Медицина катастроф та медико-санітарні підготовка» дозволяє підготувати майбутніх фахівців другого освітнього рівня для здійснення першочергових дій та заходів для надання долікарської допомоги постраждалим під час надзвичайних ситуаціях у невідкладних станах.

Увага! За умови успішного проходження курсу (мінімум 75 балів оцінки) передбачено отримання сертифікату (університету та/або Червоного Хреста).

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 16 - ПАТОЛОГІЧНА ФІЗІОЛОГІЯ

Курс «Патологічна фізіологія» розрахований на студентів магістрів і відповідає освітньо-професійній програмі для підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня за спеціальністю 091 «Біологія», 014 Середня освіта (БІологія та здоров'я людини).

Патофізіологія людини – це наука про загальні закономірності виникнення, розвитку і завершення хвороби. Також можна вважати патофізіологію наукою про життєдіяльність хворого організму.
Хвороба і хворий організм є предметом вивчення багатьох загальнотеоретичних медичних дисциплін. Особливість предмету патологічної фізіології людини полягає в тому, що вона вивчає загальне у хворобі: найбільш загальні закономірності виникнення і розвитку хвороби, тимчасом як інші науки вивчають спеціальне.

У результаті вивчення «Патологічної фізіології» студент буде знати, що таке нозологія, етіологія та патогенез найбільш частіших захворювань сучасної людини, основні причини та механізми формування патологічних процесів та станів, значення експериментального методу (моделювання захворювань на тваринах) в вивченні патологічних процесів, його можливості, обмеження та перспективи. На базі отриманих знань можлива розробка методів патогенетичної терапії та корекції порушень стану хворого організму.

Вивчення дисципліни "Патологічна фізіологія» дозволить значно підвищити рівень ерудиції в галузі фундаментальних біологічних концепцій.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 17 - ДІЄТОЛОГІЯ ТА РАЦІОНАЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ

Курс «Дієтологія та раціональне харчування» розрахований на студентів магістрів і відповідає освітньо-професійній програмі для підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського) рівня.

Дієтологія – область знання, що вивчає питання харчування, в тому числі хворої людини. Ця наука спрямована на раціоналізацію і індивідуалізацію харчування, але в першу чергу – на забезпечення безпеки харчування. У зв'язку з тим, що індивідуалізація харчування здійснюється за допомогою строго організованих систем харчування «дієт», дієтологія отримала свою назву.

Метою вивчення дієтології є формування знань з фізіології та біохімії харчування, основи раціонального харчування різних вікових, професійних та нозологічних груп населення, організації системи харчування здорової та хворої людини шляхом застосування сучасних наукових положень нутріцитології, а також методів профілактики найбільш поширених захворювань сучасної людини за допомогою спеціально підібраної дієти.

Знання, що будуть отримані при вивченні дисципліни, дозволять вміти розраховувати фізіологічної потреби організму в харчових та біологічно активних речовинах, обґрунтовувати енергетичну цінність і нутрієнтний склад раціону харчування.

Оволодіння основами дієтології дозволить проводити просвітницьку та консультативну роботи серед населення з питань первинної та вторинної аліментарної профілактики захворювань, а також пропагувати гігієнічні знання серед населення в галузі раціонального харчування.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 18 - КІЛЬКІСНА БІОЛОГІЯ

Одним із наслідків стрімкого зростання наукових досліджень є накопиченням величезної кількості інформації. В той самий час основу наукового процесу представляють не просто факти, отримані при проведенні спостережень у природі або ж проведенні експериментальних досліджень, а факти згруповані, систематизовані, позбавлені "шумовий" інформації. Для того, щоб цього досягти, досліднику потрібно вміння організувати їх, обробити і інтерпретувати, що неможливо без застосування кількісних методів.

Формування навичок і вмінь в цьому напрямку є основною метою спеціального курсу «Кількісна біологія», який викладається студентам-біологам різних форм навчання. Основне завдання - перетворити «технічний» етап представлення результатів (різного роду статистичні розрахунки) в процес чіткого розуміння суті використовуваних методів, умов і меж їх застосування, можливих альтернатив і алгоритмам вибору методів в залежності від дослідницької ситуації - вихідних даних і завдань дослідження.

Знання та навички, отримані в ході освоєння курсу, можуть бути використані студентами магістрами при підготовці курсових, дипломних і магістерських робіт.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 19 - ПАРАЗИТОЛОГІЯ

Паразитологія це комплексна наука, яка всебічно вивчає світ паразитів рослинного і тваринного походження у всій складності їх відносин з хазяями та зовнішнім середовищем з метою пошуку раціональних засобів боротьби з ними та використання їх для боротьби зі шкідливими організмами.

В процесі вивчення курсу, увага буде приділятись: морфології паразитів; систематиці паразитів, без якої неможливо точно визначити, з яким саме видом має справу дослідник, зокрема ідентифікувати збудника хвороби; філогенії, метою якої є встановлення спорідненості певних груп паразитів між собою та вільно-існуючими тваринами; біології паразитів, зокрема вивченню їх життєвих циклів та циркуляції в природі.

В результаті слухачі ознайомляться з основними методами роботи паразитологів та теоретичними основами розробки заходів щодо профілактики паразитарних захворювань.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 20 - ПРАКТИЧНА МІКОЛОГІЯ

Курс «Практична мікологія» розрахований на студентів-магістрів і відповідає освітньо-професійній програмі для підготовки здобувачів вищої освіти другого (магістерського рівня) рівня.

Мета дисципліни «Практична мікологія» полягає у формуванні спеціальних фахових компетенцій, спрямованих на засвоєння сучасних уявлень про систематику грибів і грибоподібних організмів на основі їх морфологічних, ультраструктурних, біохімічних і молекулярних особливостей; вивчення їх участі у редуцентному блоці природних екосистем, вирішенні екологічних, сільськогосподарських, медичних та інших потреб народного господарства.

Розглядаються питання культивування грибів і можливого їх використання в харчовій промисловості, сільському господарстві, медицині та інших напрямках.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 21 - ПАТОЛОГІЧНІ БІОХІМІЯ

Курс «Патологічна біохімія» відповідає освітньо-професійній програмі для підготовки здобувачів вищої освіти другого(магістерського) рівня.

Мета данного курсу - надання студентам уявлень про зв'язок чинника, що викликає відповідну патологію з порушеннями тих чи інших біохімічних процесів. На лекціях розглядаються найбільш розповсюджені порушення біохімічних процесів в клітинах, зокрема, порушення обміну білків, вуглеводів, ліпідів і жирних кислот, вітамінів, біохімічні основи патологічних станів. Вагома роль приділяється особливостям розвитку ензимопатій, ендокринним порушенням, порушенням регуляції метаболічної активності клітин та сучасним поглядам на розвиток «конформаційних хвороб». Знання з патологічної біохімії вдосконалить уявлення студентів про біохімічні основи функціонування організму та націлить, можливо, на дослідження і розробку сучасних препаратів щодо корекції порушень метаболічних розладів.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 22 - МЕДИЧНА ЕНЗИМОЛОГІЯ

Курс «Медична ензимологія» відповідає освітньо-професійній програмі для підготовки здобувачів вищої освіти другого(магістерського) рівня.

Курс лекцій «Медична ензимологія» включає 3 розділи:ензимопатологію, ензимодіагностику і ензимотерапію. Розглянуто ферментативні порушення у патогенезі різних захворювань. Особлива увага приділена щодо приладів та прийомам роботи з ферментами в лабораторії біологічних досліджень та медичних установах. В лекціях детально викладаються методи визначення ферментів, розрахунки активності ферментів. У курсі лекцій і на семінарських заняттях розглядаються біохімічні основи захворювань, методи сучасної діагностиці в клінічної практиці. Приділена увага застосуванню основних ферментів, як показників порушень різних ланок метаболізму, регуляторам активності ферментів і використанню ферментів з лікувальною метою.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 23 - МОЛЕКУЛЯРНО-БІОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ДІАГНОСТИКИ ПАТОГЕННИХ МІКРООРГАНІЗМІВ

Метою дисципліни є ознайомлення з теоретичними засадами та практичним застосуванням методів виявлення мікроорганізмів у об’єктах навколишнього середовища, заснованих на детекції їх нуклеїнових кислот.

Завдання:

1. ознайомити студентів з методами виявлення патогенів рослин, людини та тварин;
2. ознайомити студентів з методами виявлення хромосомних мутацій;
3. розкрити теоретичні основи практичних методів, які застосовуються в лабораторній діагностиці;
4. освітити можливості оптимізації та модифікації існуючих методів діагностики з метою виявлення хвороб, а також вивчення біорізноманіття.

У програму курсу увійшли методи, засновані на розпізнаванні біологічних молекул, такі як гібридизація ДНК (FISH, SKY) та полімеразна ланцюгова реакція. Теоретична частина розглядає різні типи ПЛР (дуплексна, мультиплексна, у реальному часі, вкладена, з випадковим праймуванням, зі зворотною транскрипцією) та блотингів (Саузерн, Нозерн блотинги). У курсі висвітлюються принципи створення діагностичних наборів для проведення молекулярно-біологічних тестів. Описано структуру лабораторій молекулярної діагностики і правила роботи в них. Практична частина курсу включає семінари. Особливу увагу надано складнощам у діагностиці, які можуть виникати у початківців.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 24 - БАКТЕРІЇ - ЗБУДНИКИ ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

Курс включає характеристику патогенних властивостей бактерій – збудників особливо небезпечних інфекційних захворювань, а також сучасних методів їх діагностики та специфічної профілактики.

Впродовж курсу здобувачі поглиблюють свої знання з біології збудників особливо небезпечних інфекційних захворювань людини, принципами сучасної ідентифікації патогенних бактерій та грибів; на молекулярному рівні знайомляться з механізмами взаємодії особливо небезпечних патогенів з клітинами організму хазяїна.

Основна спрямованість курсу – аналіз та порівняння особливостей інфекційних процесів, спричинених особливо небезпечними патогенами, з метою розкриття можливостей запобігання розповсюдження збудників відповідних захворювань та розробці методів їх профілактиці.

Отримані знання обговорюються у формі семінарів та journal clubs.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 25 - ВІРУСИ ПРОКАРІОТ

Предметом вивчення навчальної дисципліни є ознайомлення студентів з сучасними науковими уявленнями про бактеріофаги, з урахуванням молекулярно-генетичних основ організації функціонування вірусної та фагової взаємодії з клітиною господарем. Освітлення сучасних даних про бактеріофаги їх різноманітність, розповсюдженість в оточуючому середовищі та їх вплив на бактеріальну клітину та процеси завдяки яким клітина стає універсальною фабрикою для виготовлення нових життєздатних та дефектних часток. Вивчення особливості будови фагової частки, характеристики та напрямок впливу частки на клітину хазяїна, ознайомлення з такими явищами, як абортивна інфекція, з механізмом адсорбції фагових часток на поверхні клітини та стану клітини в цей час, вибору життєвого шляху - який здійснює бактеріофаг лізис або лізогенія, випадки формування дефектних фагових часток і їх подальший шлях розвитку; опанування основних методів, які використовуються при виділенні та вивченні бактеріофагів.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 26 - МІКРОБІОМ ЛЮДИНИ

Програма курсу включає вивчення складу і функціональної активності фізіологічної мікробіоти людини, а також впливу зміненого мікробіома на розвиток патологій, базові знання про мікробіом, його локалізацію у тілі людини, функціональну активність та значення у життєдіяльності макроорганізму, зміни мікробіому в онтогенезі, місце мікробіомних порушень в етіології захворювань людини, сучасні підходи до оздоровлення мікробіому; характеристика індигених та факультативних представників нормальної мікробіоти різних біотопів тіла людини, їх систематика та біологічні особливості; особливості кількісного і якісного складу мікробіоти шкірних покривів, дихальних шляхів, сечостатевої та травної систем людини у нормі; методи визначення видового складу нормальної мікробіоти людини; залежності між складом мікробіоти та впливом факторів довкілля; методи корекції порушень нормального складу мікробіоти та сучасні засоби пробіотичної терапії.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 27 - ГЕНЕТИКА ЛЮДИНИ ТА МОЛЕКУЛЯРНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ ОСОБЛИВОСТЕЙ І ПАТОЛОГІЙ

Вибірковий курс «Генетика людини та молекулярні методи діагностики особливостей і патологій» складає 4 кредити за системою ECTS, що дорівнює 120 годинам. Викладається на першому курсі магістратури, містить 2 змістових модуля та завершується іспитом.

Метою курсу є поглиблене вивчення генетики людини, сучасних методів лабораторної діагностики генетичних особливостей та патологій.

Після проходження курсу студент набуває навичок:

– Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень.
– Застосовувати під час проведення досліджень знання особливостей розвитку сучасної біологічної науки, основні методологічні принципи наукового дослідження, методологічний і методичний інструментарій проведення наукових досліджень за спеціалізацією.
– Знати апаратурне забезпечення, етапи проведення та теоретичні основи сучасних молекулярно-генетичних та молекулярно-біологічних методів та технологій дослідження біологічних об’єктів, які застосовуються при вирішенні прикладних проблем у сфері медико-біологічних наук та біотехнології.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 28 - МЕДИЧНА ГЕНЕТИКА

Результати навчання за навчальною дисципліною

Студенти мають знати характерні клінічні ознаки спадкових хвороб, вплив генетичного апарату на розвиток інших патологій, методи їх діагностики і лікування та найбільш розповсюджені спадкові хвороби. У них має сформуватися здатність обирати ефективні шляхи та засоби збереження, відновлення здоров’я людини; здійснювати захист в умовах виробництва та надзвичайних ситуацій; розробляти засоби та методи оздоровлення та втілювати відповідні вміння в галузі біології.

Зміст дисципліни

Мета: поширення і поглиблення знань з загальної генетики, усвідомлення студентами особливостей людини як об’єкту генетичних досліджень, порозуміння природи спадкових захворювань людини, та факторів, що здатні посилювати мутаційний вантаж популяцій людини. Це особливо важно для майбутніх вчителів і вихователів, які мають пропагувати серед дітей і їх батьків принципи здорового образу життя, роз’яснювати механізми впливу навколишнього середовища на генетичний апарат людини і необхідність збереження довкілля. Вивчення медичної генетики має сформувати у студентів навички застосування загально-теоретичних дисциплін (загальна генетика, цитологія, молекулярна біологія, біохімія, анатомія і фізіологія людини) для вирішення проблем такої спеціальної прикладної дисципліни, як медична генетика.

Знання: основ проведення клініко-генеалогічного метода, показників для призначення молекулярно-генетичних, цитогенетичних методів дослідження, основ профілактики спадкових, хромосомних хвороб, хвороб із спадковою схильністю, проведення санітарно-просвітницької роботи.

Уміння та навички: відрізняти спадкові хвороби, хромосомні хвороби, хвороби зі спадковою схильністю від інших патологій, трактувати результати лабораторних та інструментальних методів досліджень, проводити санітарно-просвітницьку роботу.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ
ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 29 - ПРИКЛАДНІ АСПЕКТИ ЕКОЛОГІЧНОГО ТУРИЗМУ

Мета обов’язкового курсу «Прикладні аспекти екологічного туризму» є набуття у студентов знань, вмінь та навичок з ознайомлення студентів з прикладними аспектами екологічного туризму. Завдання: в  процесі вивчення спеціального курсу студенти знайомляться з організацією та концептуальними основами, програмно-правові та організаційні засади розвитку екотуризму в Україні і світі; практичними питаннями, які пов’язані з майбутньою екологічною діяльністю фахівців цієї спеціальності: організовувати групи екологічного або “зеленого” туризму, та проводити екскурсії на екологічних стежках природно-заповідних об’єктівУкраїни. В курсі висвітлено іноваційний розвиток екотуризму, як національний пріоритет України. Предметна сутність дисципліни. Організація та концептуальні основи екотуристичної діяльності. Різноманіття підходів. Наведено класифікацію екотуристичних маршрутів.Охарактеризована організація екотуристичних маршрутів. Основні концепції та напрямки сучасного екотуризму. Рекреаційні потреби в екотуризмі. Методика розробки екотуру. Розвиток сільського та екологічного туризму в Одеській області. Висвітлено питання безпеки екологічного туризму. Основні форми подорожей в екотуризмі та підходи до їх організації.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (ПЕРЕГЛЯНУТИ/ЗАВАНТАЖИТИ)

 

ВК 30 - ГЕНЕТИКА РИБ

Генетика риб Викладач доц. Січняк О.Л. Тип дисципліна вільного вибору Семестр 1-3 Загальна кількість кредитів ECTS / годин: 4 / 120 Форма контролю залік Метою викладання курсу «Генетика риб» є ознайомлення студентів із спеціальною генетикою риб, зокрема як досягненнями формальної генетики (на прикладі морфологічних, біохімічних та молекулярних ознак), так і відповідними еволюційними, кількісними та популяційними теоріями, які можуть мати значення для теоретичної біології, екології та практичного рибальства та аквакультури. Курс переслідує мету підготовки випускника, ерудованого в питаннях обраної спеціальності, здатного працювати з науковою літературою і проводити біологічні дослідження. Завдання курсу полягає в вивченні особливостей успадковування якісних та кількісних ознак, генетичними особливостями реакції риб на хвороби, генетичним процесам у популяціях риб, особливостям цитогенетики різних систематичних груп як відображенням еволюції окремих груп риб та рибоподібних. В процесі вивчення курсу студент повинен оволодіти методами генетичних досліджень, спрямованими на дослідження риб та рибоподібних, одержати необхідні теоретичні знання і практичні навички, необхідні для формування грамотного спеціаліста-біолога. У результаті вивчення даного курсу студент повинен знати: особливості спадковості і мінливості якісних та кількісних ознак у риб, методи дослідження генетичного поліморфізму в популяціях риб, закономірності статики та динаміки генетичної структури популяцій риб, генетичні механізми формування статі, методи біотехнології, які використовують в рибному господарстві. вміти: проводити генетичного аналізу якісних та кількісних ознак у риб, провадити цитогенетичні дослідження, досліджувати генетичну структуру популяцій. Зміст дисципліни Систематика риб та рибоподібних. Загальна характеристика каріотипів риб та рибоподібних. Мінливість каріотипів в різних систематичних групах риб. Поліплоїдні та гомологічні ряди у риб. Хромосомні та геномні мутації як фактори еволюції риб та рибоподібних. Статеві хромосоми та їх роль у визначенні статі. Вплив генетичних систем та епігенетичних факторів на визначення статі. Гаметогенез та запліднення. Гіногенез та гібридизація. Успадковування, зчеплене зі статтю. Успадковування забарвлення у риб. Альбінізм та його успадковування. Успадковування лускового покриву. Успадкування форми плавників. Успадковування антигенних властивостей клітин червоної крові. Успадковування внутрішньоклітинних білків та білків сироватки. Методи дослідження кількісних ознак у риб. Роль спадкових та середовищних факторів. Успадковуваність маси тіла. Успадковуваність кількості променів у плавцях. Інфекційні та інвазійні хвороби риб. Хвороби, пов’язані з фізико-хімічними факторами середовища. Роль генотипа в реакції на хвороби. Спадкові хвороби риб. Проблема визначення популяції у риб. Генетичний поліморфізм в популяціях риб. Методи виявлення. Поліморфізм по білковим системам. Поліморфізм довжини рестрикційних фрагментів (RFLP) ядерної і мітохондріальної ДНК. Мультилокусні мінісателіти. Мікросателіти або прості повтори послідовності. Випадково ампліфікуєма поліморфна ДНК (RAPD). Поліморфізм довжини ампліфікованих фрагментів (AFLP). Однонуклеотидний поліморфізм (SNP). Локальні стада як репродуктивно ізольовані, генетично неоднорідні популяції. Локальні стада як сукупності генетично відмінних елементарних популяцій. Локальні стада як популяційні системи. Міжвидова гібридизація риб в природі. Штучне отримання міжвидових гібридів риб. Фактори, які полегшують віддалену гібридизацію риб. Бар’єри міжвидової гібридизації: 1) відсутність запліднення; 2) нежиттєздатність гібридних личинок; 3) гіногенетичні і триплоїдні особини; 4) життєздатне гібридне потомство. Вплив міжвидової гібридизації на репродуктивну здатність гібридів. Міжвидова гібридизація як фактор еволюції риб. Способи створення трансгенних риб. Цінні для аквакультури властивості трансгенних риб. Перспективи використання трансгенних риб в аквакультурі. Геноміка риб. Література 1. Архипчук В.В. Исследования в области цитогенетики рыб и биотестирования. Киев, 2008. 536 с. 2. Базалій В.В., Бех В.В., Пилипенко Ю.В., Лісний В.А. Генетика риб. Херсон: Олді-Плюс, 2020. 306с. 3. Fish Diseases and Medicine / Eds. S.A. Smith. CRC Press, 2019. 416 p. 4. Fish Genetics and Aquaculture Biotechnology / Eds. T.J. Pandian, C.A. Strüssmann, M.P. Marian. CRC Press, 2005. 170 p. 5. Gomelsky B. Fish Genetics. Theory and Practice. VDM Verlag Dr. Müller. 2011. 190 р. 6. Nelson J.S., Grande T.C., Wilson M.V.H. Fishes of the World. Fifth Edition. – New Jersey: John Wiley & Sons, 2016. 708 р.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ

ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 31 - ПОЗАХРОМОСОМНА СПАДКОВІСТЬ

Позахромосомна спадковість Викладач доц. Січняк О.Л. Тип дисципліна вільного вибору Семестр 1-3 Загальна кількість кредитів ECTS / годин: 4 / 120 Форма контролю залік Метою викладання спеціального курсу “Позахромосомна спадковість” є ознайомлення студентів з галуззю генетики, яка має надзвичайно важливе теоретичне і практичне значення. Вивчення позахромосомної спадковості необхідне для розв’язання важливих проблем біології, сільського господарства і медицини. Курс “Позахромосомна спадковість” переслідує мету підготовки випускника, ерудованого в питаннях обраної спеціальності, якій вміє працювати з науковою літературою і проводити генетичні дослідження. Завдання курсу полягає в вивченні генетичних явищ, що пов’язані з відхиленнями від класичних менделівських розщеплень, у вивченні напівавтономних структур цитоплазми, які є одною з причин таких відхилень, а також у з’ясуванні спадкового симбіозу, який імітує позахромосомне успадкування. У результаті вивчення даного курсу студент повинен знати: особливості спадковості і мінливості, як обумовлені позахромосомними факторами і способи практичного використання цих закономірностей, методи дослідження геному мітохондрій та пластид. вміти: проводити генетичного аналізу цитоплазматичної спадковості, відрізняти явище позахромосомної спадковості від внутрішньоклітинного паразитизму. Зміст дисципліни Явище позахромосомної спадковості. Явища, що імітують цитоплазматичне успадкування. Пластиди як носії спадкової інформації. Реплікація пластид і їх біогенез. Геном пластид. Еволюційні перебудови геному хлоропластів. Хлоропластні гени. Мітохондрії як носії спадкової інформації. Формальна генетика мітохондрій дріжджів. Геном мітохондрій. Мітохондріальний геном і старіння. Мітохондріальний геном і хвороби. Еволюційне походження клітинних органел. Молекулярні основи цитоплазматичної чоловічої стерильності рослин. Химерні гени мітохондріальної ДНК. Специфіка виникнення та проявлення мутацій геномів цитоплазматичних органел. Специфічність механізмів реалізації цитоплазматичних мутацій через множинність копій геномів цитоплазматичних органел. Цитоплазматичні мутації та тривалі модифікації. Взаємодія ядерних та цитоплазматичних генетичних систем рослинної клітини. Внутрішньовидова цитоплазматична мінливість. Взаємний контроль генетичних процесів ядерних та цитоплазматичних генів. Ефект цитоплазматичних генів на трансмісію хромосом. Ефект цитоплазматичних генів на частоту рекомбінацій ядерних генів. Література 1. Січняк О.Л. Нехромосомна спадковість. Конспект лекцій. Одесса: ОНУ, 2004. 176 с. 2. Тоцкий В.М. Генетика. Одеса: Астропринт, 2008. 712 с. 3. Даниленко Н.Г., Давыденко О.Г. Миры геномов органелл. Минск: Тэхналогія, 2003. 494 с. 4. Molecular Biology of the Cell / B. Alberts [et al.]. 4-th edition. N.-Y, 2007.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ

ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

ВК 32 - ЦИТОГЕНЕТИКА

Цитогенетика Викладач доц. Січняк О.Л. Тип дисципліна вільного вибору Семестр 1-3 Загальна кількість кредитів ECTS / годин: 4 / 120 Форма контролю залік Метою викладання спеціального курсу “Цитогенетика” є ознайомлення студентів з галуззю біології, утвореної на стику цитології і генетики. Головне завдання курсу полягає в вивченні генетичних явищ, що пов’язані з цитологічними особливостями організмів, у вивченні структур клітини, які виконують роль матеріальних носіїв спадковості, забезпечуючи спадкоємність властивостей клітин і організмів. Курс цитогенетики переслідує мету підготовки випускника, ерудованого в питаннях обраної спеціальності, здатного працювати з науковою літературою і проводити цитогенетичні дослідження. Завданням дисципліни є вивчення студентами спадковості і мінливості в цитогенетичному аспекті і ознайомитись з практичним використанням цих закономірностей. В процесі вивчення курсу студент повинен оволодіти методами цитогенетичних досліджень, одержати необхідні теоретичні знання і практичні навички, необхідні для формування грамотного спеціаліста-біолога, який володіє методами дослідження, вміє користуватися приладами і здатний готувати якісні цитологічні препарати. У результаті вивчення даного курсу студент повинен знати: методи цитогенетичних досліджень, закономірності спадковості і мінливості в цитогенетичному аспекті. вміти: використовувати теоретичні завдання при проведенні цитогенетичного дослідження. Зміст дисципліни Будова клітини. Клітинні органели – носії спадковості. Хромосома як предмет досліджень цитогенетики. Конденація і деконденсація хромосомних ниток як механізми регуляції їх генетичної активності. Методи вивчення хромосоми. Клітинний та мітотичний цикли. Мейоз і його генетичний контроль. Структурні зміни хромосом і їх наслідки. Високомутабельні системи. Кількісні зміни каріотипу і їх наслідки. Цитогенетичні механізми визначення статі. Генетика соматичних клітин. Література 1. Молекулярна генетика та технології дослідження генома. Навчальний посібник.- Стереотипне видання / М.І. Гіль, О.Ю. Сметана, О.І. Юлевич, Є.В. Біркарь, І.Ю. Горбатенко; за ред. М.І. Гіль. – Херсон: Олді-Плюс, 2019. – 320 с. 2. Тоцкий В.М. Генетика. Одеса: Астропринт, 2008. 712 с. 3. Singh R.J. Practical Manual on Plant Cytogenetics: 1st Edition. CRC Press, 2018. 346 р. 4. An Essential Guide to Cytogenetics / N. Norris and C. Miller (Editors). Nova, 2018. 165 p. 5. Malik K.P.C. Principles of Cytogenetics. New India Publishing agency-NIPA, 2019. 196 p. 6. The AGT Cytogenetics Laboratory Manual, 4th Edition / Eds. M.S. Arsham, M.J. Barch, H.J. Lawce. Wiley-Blackwell, 2017. 1168 р.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ КУРСУ (Переглянути/Завантажити)

РОБОЧА ПРОГРАМА КУРСУ

ДОДАТОК ДО РОБОЧОЇ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КУРСУ:

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account